علوم انسانی و ماهیت تمدن سازی آن

شناسه SKU محصول 10439
وزن 361 گرم
شمارگان

1200

تعداد صفحات

294

قطع کتاب

رقعی

زبان

فارسی

نوبت چاپ

اول

تاریخ چاپ اول

1388

شابک

978-600-5567-01-4

نوع جلد

شومیز

قيمت: 4,500 تومان

ناموجود

Product Description

نویسنده معتقد است، علوم انسانی در جوامع پیشرفته و توسعه یافته، از جایگاه تمدن سازی و اعتبار «سرمایه ای» برخوردار است و برنامه ریزی های اجتماعی و سیاستگذاری برای دستیابی به سرمایه های مورد نیاز زندگی اجتماعی در عصر مدرن براساس سرمایه گذاری روی علوم انسانی بنیان گذاشته می شوند. این در حالی است که در جوامع کمتر توسعه یافته و یا جوامعی که در تلاش برای دستیابی به توسعه و پیشرفت هستند، علوم انسانی، غالبا به مثابه دانش هایی انتزاعی و ذهنی توصیف می شوند که با مجموعه ای از کلیات، مفاهیم، معناها، مضامین و موضوعات غیرملموس و مقدارناپذیر سروکار دارند.

به باور نویسنده، در چنین کشورهایی، سیاستگذاری در عرصه علوم انسانی به جای ارزش «سرمایه ای»، اعتبار «هزینه ای» دارد و در نتیجه ارزش و اعتباری که برای دانش ها و معرفت های علمی نظیر علوم طبیعی، فناوری و مهندسی قائل می شوند، از دانش های انسانی دریغ می شود.

وی می نویسد: به مثابه یک رویکرد متعارف تاریخی و فرهنگی، چنین طرز تفکری، کم و بیش، و در ادوار مختلف بر نظام سیاستگذاری و دستگاه شناختی علوم انسانی جامعه ما جریان داشته است و به رغم اینکه در دهه اخیر، علوم انسانی در ایران از نشاط قابل ملاحظه ای برخوردار شده، همچنان آسیب پذیر و آسیب مند جلوه می کند. بنابراین و با وجود چنین آسیب هایی، و فراوانی کمبودها و خلأ های موجود در نظام سیاستگذاری و مدیریت آموزش و پژوهش حوزه علوم انسانی و نیز باورمندی به این رویکرد و تفکر که دانش های انسانی از اعتبار سرمایه ای و ماهیت تمدن سازی برخوردارند. پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پژوهش و بازیابی بنیان های نظری، مطالعه و آسیب شناسی ساختارهای مدیریتی و جهت گیری های کلان و جدید علمی در حوزه علوم انسانی را به عنوان جزئی از سیاست های برنامه ای و تحقیقاتی خود قرار داده است.

کتاب «علوم انسانی و ماهیت تمدن سازی آن» که به اهتمام علی خورسندی طاسکوه و جمعی از نویسندگان برجسته علوم انسانی و اجتماعی کشور تقریر یافته است، در شمار مباحثی از این دست است که در صدد برآمده تا با بازنمایی و تحلیل نقش و اعتبار تمدن سازی علوم انسانی در جامعه، گامی هر چند کوچک و در حد وسع خویش برای به آفرینی فرآورده های فرهنگی و بهسازی تمدن نوین ایرانی بردارد.

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “علوم انسانی و ماهیت تمدن سازی آن”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استفاده از مطالب سايت تمدن نوین فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به انتشارات تمدن نوین می‌باشد.

در این روش شما می‌توانید با ارسال شناسه یا نام محصول، همراه با نام و نام خانوادگی، آدرس و کدپستی به شماره 30003300781616، محصول مورد نظر خود را دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر
X